İstanbul’da “26 Ocak Dünya Gümrük Günü” Kutlandı

14 Şubat 2020

26 Ocak Dünya Gümrük Günü vesilesiyle Bağlantımız Muratbey Gümrük Müdürlüğünde Bölge Müdürlüğümüz Yöneticileri, İstanbul  Gümrük Müşavirleri Derneği Yöneticileri ve gümrük personelimizin katılımıyla tören düzenlenmiştir.

Bölge Müdürümüz Sayın Yalçın ÖZDEN konuşmasının başında Elazığ merkezli depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, geride kalan yakınlarına başsağlığı ve sabır,  yaralı olanlara acil şifa dileklerini iletmiştir.

Afet, kaza ve hastalıklarda ihtiyaç sahiplerinin umutla kan beklediği bilinci ile kan bağışı kampanyası kapsamında Muratbey Gümrük Sahasında bekleyen Türk Kızılay ekibine desteğin verilmesini rica etmiştir.

Konuşmasının devamında, bu yıl Dünya Gümrük Günü kapsamında “İnsanoğlu, Refah ve Gezegenimizin Sürdürülebilirliğinde Gümrükler" olarak belirlenen tema çerçevesinde İdarelerimizin iş ve işlemlerinin toplumsal, sağlık, ekonomik ve çevresel ihtiyaçların merkezinde yer aldığını ve sürdürülebilir bir gelecek için gümrüklerin katkısını vurgulamıştır.

Bakanlığımızın ticaretin daha rekabetçi, hızlı ve güvenli olmasını sağlayarak, yüksek teknolojili ve yüksek katma değerli ihracatı teşvik ederek sürdürülebilir ekonomik büyümeye öncülük etmek amacıyla azami gayret ve çaba gösterdiğini ifade ederek bu kapsamda yapılan çalışmalardan ve uygulamalardan söz etmiştir.

Ayrıca, 2019 yılında Türkiye dış ticaretinin %32’sine denk gelen kısmının Bölge Müdürlüğümüz bağlantılarında gerçekleştirildiğini, önümüzdeki yıllarda da bu istatistiklerin daha yukarılara taşınması için Bölge Müdürlüğü olarak çalışmalarımızın etkin bir şekilde devam edeceğini ifade etmiştir.

Sayın ÖZDEN konuşmasının sonunda, dünyada ve ülkemizde 7 gün 24 saat zor şartlarda vazife icra eden bütün gümrük çalışanlarının ve tüm paydaşlarımızın Dünya Gümrük Gününü kutlamıştır.

Ayrıca 26 Ocak Dünya Gümrük Günü etkinlikleri kapsamında 29 Ocak 2020 tarihinde Bölge Müdürlüğü Yöneticilerimiz ve personelimiz tarafından Şeyh Zayed Sevgi Evleri Çocuk Yuvası ziyaret edilerek, çeşitli eşya yardımında bulunulmuştur.


Bağlantı Gümrük Müdürlüklerimizde yapılan etkinlikler

Sabiha Gökçen Havalimanı Gümrük Müdürlüğü;
 
Müdürlük hizmet binası ve dış hatlar gelen yolcu salonunun uygun yerlerine afişler asılmış, Mülki İdare Amiri Makamında ziyaret edilmiş ve dış hatlar gelen yolcu salonunda yolculara Dünya Gümrük Günü hakkında bilgiler verilerek ikramlarda bulunulmuş olup, konuyla ilgili DHA (Demirören Haber Ajansı) tarafından haber  (https://www.dha.com.tr/istanbul/sabiha-gokcende-dunya-gumruk-gununde-cicek-ve-lokumlu-karsilama/haber-1751097) yapılmıştır.Erenköy Tasfiye İşletme Müdürlüğü;
 
İşletme Müdürlüğüne bağlı Erenköy Perakende Satış Mağazası ile Sirkeci Perakende Satış Mağazasında bulunan vatandaşlara ikramda bulunulmuştur.Zeytinburnu ve Karaköy Yolcu Salonu Gümrük Müdürlüğü
 
Karaköy Mülki İdari Amiri Vali Yardımcısı Sayın Mehmet KALYONCU ve Zeytinburnu Kaymakamı Sayın Mehmet MAKAS Makamlarında ziyaret edilmiştir.